X

معرفی و تاریخچه

تعریف:

مرکز رشد واحدهای فناور، به مرکزی اطلاق می شود که می کوشد با ارائه امکانات و خدمات پشتیبانی به کارآفرینان و واحدهای کوچک و متوسط (دارای ایده های قابل تجاری شدن مبتنی بر علم و فناوری)، به آنان کمک کند در مدت چند سال بتوانند برای حضور مستقل در زمینه فناوری، آمادگی لازم را کسب کنند. در این مدت، مرکز رشد علاوه بر ارائه امکانات و خدمات پشتیبانی، هدایت و نظارت بر فعالیت این واحدهای فناور را نیز به عهده خواهد داشت.

انواع مراکز رشد فناوری

مراکز رشد فناوری عمومی(جنرال) تحت عنوان: مراکز رشد فناوری سلامت

مراکز رشد فناوری تخصصی: که در 6 حیطه تخصصی مجوز فعالیت صادر می گردد شامل:

  1. فناوریهای دارویی
  2. زیست فناوری
  3. فناوری مواد و تجهیزات پزشکی
  4. فناوری اطلاعات
  5. فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی
  6. فناوری مهندسی بافت و استم سل

تاریخچه:

مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی ایلام از نوع مراکز رشد فناوری عمومی می باشد که با هدف گسترش واحدهای فناور، توسعه بیشتر کار آفرینی و تجاری سازی بویژه در خصوص تولید محصولات در حیطه پزشکی از سال 1395 شروع شد و در شهریور ماه 1396 موفق به دریافت مجوز رسمی از وزارت بهداشت گردید. از وظایف این مرکز شناسایی مبتکرین و پژوهشگران، کمک به تیم های کاری موفق و مشاوره تخصصی توسط اساتید مجرب می باشد.


معرفی مرکز رشد:

مركز رشد، مؤسسه حمایتی جهت کمک به شرکت های تازه تاسیس از طریق ارائه خدمات مالی و مشاورهای تخصصی می باشد. این مركز در زمره زير ساخت هاي فني قرار مي گيرد که چارچوب هايي را براي پرورش يا ايجاد كسب و كارهاي كوچك بواسطه ارائه فضاي اداري، فني و آزمايشگاهي در کنار سایر خدمات حمايتي با حداقل هزينه را فراهم مي كند. بطوریکه، فعالیت این مرکز میتواند با ارائه سرمایه اولیه باعث رشد و دوام شرکت های نوپا به میزان 80 درصد گردد. شرکت هایی که میتوانند دوره استقرار را با موفقیت در مرکز رشد بگذرانند، در نهایت میتوانند بصورت مستقل به فعالیت های اقتصادی خود ادامه دهند.


دوره پیش رشد:

این دوره که 6 الی 9 ماه بطول می انجامد به افراد یا گروه­های مستعدی که دارای طرح ها یا ایده های نو آورانه هستند، متناسب با طرح یا ایده مورد نظر مشاوره و آموزش های لازم را ارائه می نماید. افراد و گروه­های علاقمند به کار تیمی و تاسیس شرکت در این دوره می­توانند در قالب گروه های تحقیقاتی فعالیت­های اولیه خود را برای ورود به بازار ساماندهی نمایند. معیار اصلی پذیرش در این دوره وجود ایده های نو آورانه مناسب با قابلیت تجاری سازی است.

دوره رشد:

طول این دوره حداکثر سه سال تعیین شده است. در پایان این دوره زمانی، واحدهای فناوری مستقر در مرکز رشد بایستی به معیارهای رشد یافتگی دست یابند و از مرکز رشد خارج گردند. در طول این دوره شرکت ها همچنین مجاز به استفاده از تسهیلات مالی، شرکت در نمایشگاهها، کارگاه ها و دوره های آموزشی و نیز بهرمندی از تجهیزات و فضای فیزیکی ارائه شده توسط مرکز هستند. این شرکت ها می توانند پس از طی موفقیت آمیز این دوره وارد بازار گردند.

دوره پسا رشد:

با توجه به نیاز شرکت­های فعال برای خروج از مرکز رشد، مرکز رشد فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی ایلام اقدام به راه­ اندازی دوره پسا رشد نموده است. در طول این دوره که حداکثر 5 سال بطول می انجامد، مرکز رشد به خدمت­ رسانی به شرکت­ها با شیب کاهشی ادامه می­دهد و شرکت ها­ را برای ورود به بازار رقابتی آماده می کند.

اهم اهداف و مأموريت‌های کلی مرکز رشد و فناوري سلامت دانشگاه علوم پزشکی ایلام:


1. افزايش كارايي و اثر بخشي تحقيقات كاربردي در دانشگاه علوم پزشکی ایلام

2. افزايش سهم واحدهای فناور دانشگاه علوم پزشکی ایلام در ایجاد ارزش افزوده و فعاليتهاي اقتصادي

3. توسعه و تعميق ارتباط واحدهاي صنعتی و اجرايي با دانشگاه علوم پزشکی ایلام

4. تنوع بخشی به منابع مالی علوم پزشکی ایلام از طریق فعاليت هاي دانش محور و فناورانه

5. ارتقای توان رقابتی و پاسخگویی دانشگاه علوم پزشکی ایلام بر اساس تقاضا محوری

6. كمك به رونق اقتصاد محلى مبتنى بر دانش و فناوري هاى نوین

7. بستر سازی مناسب براى گسترش و رشد واحدهاى كوچك و متوسط دانش بنيان فعال در زمينه فناوري هاى نوين

خدمات قابل ارائه به واحد های فناوری
خدمات پشتیبانی

‌خدمات اداری شامل : دفتر کار، تجهیزات اداری، خدمات منشی گری، خدمات تایپ و تکثیر، خدمات کارپردازی، سالن اجتماعات و سالن کنفرانس

‌خدمات رایانه ای شامل : رایانه، اتصال به شبکه LAN و دسترسی به امکانات موجود در شبکه، اختصاص فضای لازم برای ایجاد Home Page و رایانامه، سایر تجهیزات نرم افزاری و سختافزاری در صورت امکان

خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی

‌جهت استفاده از آزمایشگاه های تخصصی ، امکان استفاده از آزمایشگاه های تخصصی و محیط های کلینیکی و پاراکلینیکی کل دانشگاه علوم پزشکی همدان فراهم گردیده است .

‌جهت ارایه خدمات کارگاهی تجهیز کارگاه های عمومی برق و الکترونیک و مکانیک را در دست اقدام است.

‌از آنجا که واحدهای مستقر در مرکز بر حسب زمینه فعالیتشان نیاز به خدمات متنوع آزمایشگاهی و کارگاهی دارند، به منظور گسترش این گونه خدمات ، امکان استفاده از خدمات سایر مراکز و ارگان ها نیز در قالب شبکه همکار فراهم گردیده است.

خدمات علمی

بهره مندی از آموزش های عمومی و تخصصی مرتبط، نقش مهمی در ارتقاء سطح قابلیت ها و توانمندی های کارآفرینان و در نتیجه، رشد و بالندگی موسسات و واحدهای فناور دارد. از این رو یکی از خدمات مهم مرکز رشد و فناوری سلامت، ارایه این گونه آموزش ها به موسسات مستقر در مرکز است. در این راستا، بخش آموزش و واحد خدمات علمی مرکز مسئولیت برآورد نیازهای آموزشی موسسات و برنامه ریزی برای ارائه خدمات آموزشی در زمینه های کارآفرینی و کار تیمی، تدوین طرح تجاری، مدیریتی، بازاریابی، امور حقوقی و سایر آموزش های عمومی و تخصصی مورد نیاز صاحبان ایده و موسسات را بر عهده دارد.

خدمات مشاوره ای

‌مشاوره ی حقوقی
‌مشاوره ی اقتصادی و شناخت بازار
‌مشاوره ی تخصصی مهندسی کامپوتر و الکترونیک
‌مشاوره ی تخصصی پزشکی
‌مشاوره ی تخصصی مهندسی طراحی صنعتی و مکانیک
مشاوره ی تخصصی مهندسی بیوالکتریک ، بیومکانیک و بیومواد
‌مشاوره ی تخصصی فیزیک پزشکی

دیگر خدمات و حمایت ها

همکاری در جهت اخذ تسهیلات مالی و اعتباری در قالب وام های قرض الحسنه

حمایت های حقوقی و قانونی

حمایت از واحدهای فناور در خصوص مالکیت معنوی

ایجاد ارتباط با مراکز پژوهشی، دولتی و سایر شرکتها

خدمات آموزشی و مشاوره ای در امور مالی ، بازاریابی،تجاری سازی،ثبت اختراع و ...

حمایت به منظور شرکت در نمایشگاههای تخصصی